Ikony a středověká desková malba


Některé sestry z komunity  se věnují také malování (správněji: psaní) ikon a kopií středověkých deskových obrazů. Používají přitom některé tradiční postupy, užívané již po staletí. Výroba takového obrazu tak trvá několik týdnů či měsíců.

Deska, připravená pro malbu
Na dřevěnou desku je nejprve třeba nanést větší počet vrstev klihu, plátna a křídy, z nichž se po uschnutí, vybroušení a přeleštění vytvoří speciální podklad, takzv. levkas, vhodný pro práci s vaječnou temperou.

Pak se nanáší obrys malby, části, které mají být ve výsledku zlaté, se pozlacují plátkovým zlatem, případně se také leští achátem (viz obrázek níže). Poté se provádí samotná malba temperovou barvou vytvořenou podle tradiční receptury z barevného pigmentu, vaječného žloutku a dalších přísad.

Po několikatýdenním vysychání se malba fixuje šelakem.

Kliknutím na jednotlivé obrázky si můžete na obrazovku vyvolat jejich zvětšenou verzi.




Umučený Kristus Matka Boží s ukřižovaným Synem Panna Maria z Deiesis Kristus Pantocrator





Panna Maria Vladimirská Apoštol Pavel z Deiesis Kříž inspirovaný takzv. Křížem sv. Františka Kříž inspirovaný takzv. Křížem sv. Františka





Apoštol Pavel - kopie ikony A. Rubleva Panna Maria z Deiesis Anděl  - kopie ikony z 12 století Zvěstování




Dle Passionálu abatyše Kunhůty
Mistr Vyšebrodského oltáře - detail Zvěstování Sv. Ludmila - dle středověké fresky Mistr Vyšebrodského oltáře - Madona Římská



Stvoření - desková malba inspirovaná středověkou iluminací


Postup vytváření tohoto obrazu:


Zvěstování - desková malba inspirovaná středověkou iluminací


Postup vytváření tohoto obrazu